Praleisti ir eiti į turinį

Apie Birutės kalną…

2009/09/15

Po begalės metų teko, siekdamas atgaivinti šiltus vaikystės prisiminimus, vėl apsilankiau Palangos botanikos parke, na ir savaime aišku Birutės kalne. Įspūdžiai dvejopi.

Tą diena berods buvo paskelbta Biručių diena, tad parke priruošta begalė įvairių kompozicijų. Tikrai gražių ir traukiančių akį. Pats parkas kaip ir vaikystėje – jaukus, keliantis norą vaikščioti ir grožėtis ar tiesiog prisėdus prie prūdelių stebėti maitinamas anteles. Begalė turistų ir minėtos dienos organizatorių tik suteikė gyvumo ir lengvo šurmuliuko.

Pro baltus Tiškevičių rūmus ir nuostabų rožyną, prūdelių pakrantėmis ir medžių paunksmėje vingiuojančiais takeliais po truputį stūmiausi link pagrindinio tikslo – Birutės kalno. Kiek paklaidžiojęs vis tik radau. Ir šį kartą jį rasti padėjo… garsas. Pasirodo kalno viršuje tautiniais rūbeliais pasidabinę šokėjėliai kokį tai šokį repetavo. Gana patrūnijusiais laiptais užsiropščiau viršun… gražu… pro medžių tarpus matosi gelsva smėlio juosta ir linguojantis jūros tarpelis. Kaip vaikystėje 🙂 Tiesa vietoje mažo, sovietmečiu buvusio, muziejuko vėl padaryta mano galva nereikalinga koplytėlė (na gal kam nors ji itin svarbi, nežinau). Ir medžiai tie patys kaip kadaise, ir jūra ta pati, netgi dangus įtartinai panašiai žydras 🙂

A vat nusileidus papėdėn, nustėrau… prie olos, tarsi pasityčiojimas iš istorijos prilipdyta katalikiškų stabelių. Nežinau kada jie atsirado, seniai nebesilankiau.

Tokioje vietoje, kuri yra tarsi pagonybės simbolis, tai man pasirodė kaip visiškas išniekinimas. Negi veidmainiška bažnyčia nusprendė iš legendomis apipinto kalno išguiti visą jos praeitį. O juk legendos pasakoja kaip, pasak amžininkų metraščių, užkietėjęs pagonis Kęstutis būtent čia sutiko pagonių dievams tarnaujančią Birutę. Ir klasikas rašė „… dar skamba po kaimus Birutės daina“. Matyt dingo ta daina..

Pati Birutė niekad neapsikrikštijo, tad leiskit paklausti, kodėl tame kalne stovi koplytėlė, o papėdėje net pora katalikiškų statulų? Juk Lietuvoje nėra valstybinės religijos, tad kaip ir kodėl tokią nuostabią bei su senovine legenda susijusią vietą pasisavino, galva man neišneša. Na gal tarpukario kas nors buvo…bet tada bažnyčios klapčiukai ir galių turėjo daugiau. Dabar gi laikas sparnelius jiems pakirpti. Suprantu, kad kadaise, prievarta atnešus krikštą, bažnyčios vandalai naikino visa kas susiję su sena religija ir statė savas bažnyčias, tačiau tie laikai pasikeitė, žmonės pasikeitė. Turime demokratiją ir toleranciją, tačiau stebint mūsų šalelę atrodo kad religijos atžvilgiu vis tik tolerancija suprantama taip kaip ją kužda vyskupai. Mums viskas, kiti tegul egzistuoja bet tyliai ir ramiai.

 Ech… nesu prieš tikėjimą, bet kaip tais suspaudė širdį pamačius, kad ten kur kadaise vyko svarbūs įvykiai, dabar brukama visai kas kita.

No comments yet

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: