Praleisti ir eiti į turinį

Apie laiko ir vietos grandines…

2011/12/13

Kažkada pasirodė Sinuhė, jį sekė Turmsas. O po to atėjo Johanas, Mirties Angelu pavadintas. Ko gero didžiausią įspūdį padariusi istorinė knyga. Pamenu tais keistais 2000-aisias metais kažkur Dzūkų gatvėje perskaityta knyga sukrėtė. Sukrėtė tuo giliu mirštančio miesto paveikslu. Miesto kažkada vadinto Miestų karaliene. Miesto buvusio tvirta Antemurale Christianitatis (vėliau taip buvo vadinama ir Abiejų Tautų Respublika). Miesto palikto likimo valiai.

Apie ką aš čia? Ogi apie dvi to paties autoriaus Mika Waltari knygas – „Johano jaunystė“ ir „Mirties Angelas“. Abi jos apie tą patį asmenį – Johaną Angelą. Tik tiek, kad pirmoji išleista „Mirties Angelas“ chronologiškai seka apie antrąją Johano gyvenimo pusę. Apie senąjį Konstantino miestą ir tūkstantmetės graikų valstybės pabaigą. Tuo tarpu po autoriaus mirties išleista „Johano jaunystė“ porina apie Dievo paieškas klajojant po Europą ir Aziją.

Nors abi knygos apie tą patį asmenį, tačiau jos pakankamai skirtingos. „Mirties Angelas“ dienoraščio formos pasakojimas apie meilę mirštančiam miestui ir meilę jame, apie likimą ir kovą už savo miestą. Būtent šios knygos dėka Bizantija man tapo kažkuo paslaptingu, magišku ir…nepasiekiamu.

Johano jaunystės pasakojimas glaudžiai persipynęs su graikų stačiatikių katalikų Unija. Knyga pilna teologinių dogmų ir smulkių pasakojimų, kas ir dėl ko ginčijosi. Teologija Mikalojaus Kuziečio lūpomis supinama su mistika ir matematika, istorinio asmens. Įdomus pasakojimas, tačiau daugiau tiems kas tikrai mėgsta istorija. Per bažnyčios susirinkimus, unijos sudarymą keliaujame į Varnos lauką, kuriame paskiriamas tas svarbusis susitikimas prie Šventojo Romano vartų, tapęs Mirties angelu gija. Pakeliui matome krikščioniškojo, bizantiškoje ir turkiškojo pasaulio papročius.

Mirties Angelas tai mirštančio miesto ir tautos istorija. Joje sukaustytas laiko ir vietos grandinėmis Johanas tapo paskutines miesto dienas, tapo vaizdžiai ir raiškiai, nešališkai ir tuo pačiu gailėdamasis savo mirštančio pasaulio. Raidėmis gimsta popieriuje žodžiai apie jo meilę, trapią, aistringą, rudaakę. Porina apie akis, kurias atpažįsti, kai jos yra skirtos tau, apie pojūčius ir abejones.

Mane sukaustė jos akių žvilgsnis – akys buvo pažįstamos, sakytumei sapne regėtos.

Kažkada ir pats paviliotas knygos galvojau išvydęs tokias. Tokias kuris pamatęs negali atplėšti žvilgsnio, nes jos atrodo iki skausmo žinomos ir mielos. Bet tai jau kita, liūdna istorija.

Mirštančio miesto dienoraštyje persipina istoriniai įvykiai, paini ir klastinga graikiška politika ir to laikmečio dvasia persunkta religijos. Graikiškų misterijų, atėjusių iš amžių glūdumus ir tampriu audiniu įsiliejusių krikščioniškose apeigose. Apie lemtį ir sugrįžimus.

Sugrįšiu mano meile – sušnabždėjau, – sugrįšiu susiveržti laiko ir vietos grandinėmis, idant vėl tave atrasčiau. <…> O tu, – nesvarbu, kokioj tautoj ar laike būsi,  –  paliesk delnu dulkes, kai grįši, paliesk dulkėse mano skruostą anapus daugybės amžių, iki atrasime vienas kitą.

Nuo to laiko pats pamilau Graikiją. Mačiau nuostabias bažnyčias, kuriomis nusėtos kadaise bizantiečiams priklaususios salos, mačiau senų tvirtovių griuvėsius ir freskas, vaikščiojau įvairiais takais, tačiau senojo Konstantino miesto neaplankiau. Dar neaplankiau. Tikrai ten nuvyksiu, pastovėti prie senųjų mūrų likučių, nuskinti gėlę, galbūt prisiurbusią senųjų amžių syvų… pamatyti Sofijos soboro ir tyliai nusilenkti… tam iki širdies gelmių suvirpinusiam Konstantino miestui, nūnai likimo užgaida vadinamam Stambulu. Bizantiškos misterijos pagavusios su Mirties angelu, nepaleidžia iki šiol. Ir kaip bebūtų keista vis dar galvoju apie tas akis….

Aleoo ee Polis, pasak Johano, turkų vadinamo angelu, šaukė tūkstančiai balsų tą 1453 metų gegužės 29 d. Miestas prarastas.

No comments yet

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: